ניהול כלכלת המשפחה

תהליך הגלובליזציה, עלייה בתוחלת חיים והקטנת יציבותם התעסוקתית של אנשים גרמה לדיסציפלינת ניהול כלכלת המשפחה לעלות לתודעת הציבור. לצורך תחום זה משתמשים במודלים שונים הקשורים לכלכלה והתנהגות בכדי לספק כלים פרקטיים לתכנון כלכלת משפחה נכונה וטובה. באמצעות ייעוץ כלכלי שנעשה על ידי מומחה פיננסי מתבצע ניהול תקציב משפחתי עם הדרכה והכוונות במטרה להוציא את המשפחות מדפוסים והרגלים שטבועים בהם כבר מספר שנים, ומקנה להם אורח חיים כלכלי נכון יותר על מנת לאפשר משק הבית תקין ומאוזן.

דפוסי כלכלה משפחתיים

family-557122_1280משפחות רבות היום נקלעות למשברים פיננסים גדולים למרות היותן משפחות בעלות הכנסה קבועה.ישנם מקרים רבים בהם המפרנסים לבית מרוויחים משכורות גבוהות, אך עדיין בסוף החודש משק הבית נותר בגירעון ובחוסר יכולת לסיים את החודש כאשר כל חודש נצבר חוב נוסף.
המינוס אשר מלווה את התא המשפחתי לצערנו לא קטן אלא גדל ומראה כי ההתנהלות הפיננסית לוקה בחסר ונדרשת הכוונה מקצועית כיצד לעצור את המצב ולהביא אותו לכדי הבראה ואיך לקבל החלטות נכונות ויצירת תכנון ליציאה מהמינוס וחזרה לאיזון קבוע.

חשוב להתחיל את ניהול כלכלת המשפחה בכל שלב של החיים הבוגרים וכמה שיותר מוקדם, כך הרווח העתידי יהיה גדול יותר וישמור על אורך חיים חיובי לטווח ארוך.
לדעתנו החלטות שגויות הן תוצר של חוסר ידע ולא של כישלון עצמי ורוב משקי הבית מתנהלים מהבנה בסיסית ביותר ללא ידיעה מה ניתן לחסוך ולשפר בתנאים מול הרשויות והבנקים שיכולים באופן משמעותי להשתנות לטובת ההכנסות והצמצום בהוצאות.

שלבים לכלכלה נכונה
ישנם מספר שלבים לכלכלה נכונה: בראש ובראשונה, יש לכלול בתקציב את ההוצאות וההכנסות של התא המשפחתי בהווה ובעתיד על בסיס אירועים שונים מהעבר שגרמו לשינויים משמעותיים בכלכלת המשפחה. התקציב יכלול ריכוז של הכנסות והוצאות חודשי, ריכוז נכסים בבעלותה של המשפחה וריכוז הוצאות והכנסות עתידיות שטרם נכנסו לפועל. לאחר שריכזנו את כל הנתונים הללו, יש לבצע תכנון של ההוצאות החודשיות אותן ניתן להקטין. מטרתו של השלב הזה הוא להעלות על הפרק את כל הדרכים והמקומות בהם המשפחה תוכל לחסוך, גם אם שקלים בודדים מדי חודש. בשלב הבא נבצע מעקב אחרי הירידה בהוצאות החודשיות. מטרתו של השלב הזה היא החשובה ביותר והינה לעקוב אחרי ההתקדמות המשפחתית וההישגים בצמצום ההוצאות כבר לאחר החודש הראשון.

מדוע חשוב להתמיד
הדרכים להישגים בניהול כלכלת המשפחה הינן רבות ומגוונות. ניתן לבצע מעקב במחשב, בכתב יד (בפנקס), באמצעות טבלאות מסודרות קיימות או ביצירת טבלאות חדשות המותאמות אישית למשפחה.
האתגר הראשון והגדול ביותר הוא להתחיל בתהליך, הדרך מצריכה זמן השקעה והתמודדות עם מעקב ורישום אחרי ההוצאות וההכנסות שאינו בהרגל היום יומי של המשפחה.

חשוב לזכורניהול כלכלת משפחה נכון חוסך עשרות ומאות אלפי שקלים בכל שנה במיוחד באם משלמים ריביות על מינוס לבנק והמטרה שלנו היא שהכסף ששייך לכם, יישאר לכם וישרת אתכם.

אביבה מילמן, בעלת חברת מילמן ביטוח ופיננסים מכהנת כיועצת מומחית של פעמונים.

מה צופן לך העתיד? לחצו כאן לאבחון אישי