תכנון פיננסי

כל רגע בחיים שלנו מושפע רבות ממה שקורה אצלנו בהתנהלות הכלכלית. כיום יש הרבה פרמטרים שצריכים לקחת בחשבון (לפעמים זה אפילו מבלבל), מומלץ מאוד לתכנן גם את ההווה וגם את העתיד כדי שבכל רגע נתון יהיה לנו את כל מה שאנחנו צריכים וגם כמובן להיות מוכנים לימים פחות טובים.

איך עושים את זה?

fountain-pen-250817_1280כאן אנחנו נכנסים לפעולה ובתהליך פשוט של תכנון פיננסי אנחנו נלמד להכיר את הצרכים הקיימים, מה תרצו שיהיה בעתיד, מה היעדים והחלומות האישיים של כל אחד בתא המשפחתי ונתכנן את ההתנהלות הפיננסית והפעולות שאותן צריך לעשות על מנת להביא זאת לכדי מציאות.

לשמחתנו הרבה המציאות היום והרפואה המתקדמת מאפשרת לנו לחיות עד גיל המתקרב לעיתים ל-120 כפי שמאחלים. דורות רבים לפנינו לא זכו לחיות ולו חצי מתחולת החיים שלנו. מלבד הדבר החיובי במשוואה, יש לקחת עניין זה גם בכובד ראש. ככל שתוחלת החיים עולה, עוד ועוד מטרות צצות ודורשות יותר כסף על מנת להוציא אותן לפועל.

מטרות ויעדים

תכנון פיננסי הוא תהליך ארוך שבו באמצעות בעלי מקצוע מקבלים החלטות ומתכננים תכנית ארוכת טווח שתבטיח עתיד כלכלי יציב ובטוח למשק הבית כולו. באמצעות תכנון פיננסי יוכל האדם להתכונן לתרחישים שונים בחייו. חשוב להדגיש כי לפני התחלת ההליך חשוב להגדיר את המטרות בחיים והיעדים אליהם מעוניינים להגיע, בכדי לתעדף טוב יותר כל מטרה בחיים. בנוסף לתכנון המטרות, תכנון פיננסי מאגד בתוכו הגנה מתאימה ומקיפה למקרה ומתרחשת סיטואציה מורכבת כמו קטסטרופה ואובדן של אחד מבני המשפחה, והמפרנס בפרט. אמנם נשמע נורא ואיום לתכנן את הקטסטרופות מראש, אך החיים מלמדים כי שום דבר אינו ידוע וכי חשוב להיערך לכל מצב באשר הוא.

שלבים בדרך אל התכנון המושלם

התכנית, אשר נבנית עם אנשי מקצוע, תכלול מספר שלבים:

תכנון וניהול נכסים: ביצוע הקצאה של נכסים והתאמתם למאפייני הסיכון האישיים ,תבחן היכולת הכלכלית. יעלה הצורך ביצירת ציר זמן אשר מפרט את היעדים והמטרות של הלקוח בחלוקה לזמנים שונים. ברגע שהחלוקה מתבצעת ניתן יהיה להיערך לכל מטרה בחיים ולהקצות עבורה את המשאבים הנדרשים.

ניהול סיכונים: חשיפת סיכונים הקיימים בכל משקי בית במהלך החיים, תוך ניסיון להקטינם למינימום האפשרי.

תכנון הפרישה: התאמת ההכנסה העתידית של התא המשפחתי אחרי הפרישה לרמת החיים אליה התרגלו בני המשפחה לפני היציאה לפרישה, ובחינת כל שיקולי המס המשפיעים על המכשירים הפיננסים השונים המרכיבים את תזרים המזומנים המשמשים את התא המשפחתי.

אלמנטים נוספים

חשוב להדגיש כי תמיד יהיה ניתן להוסיף עוד ועוד אלמנטים למפת תכנון פיננסי על מנת לבצע תכנון מדויק יותר אשר יענה על מגוון התרחישים הגדול ביותר. אלמנטים נוספים חשובים שכאלו יכולים להיות: תכנוני מס, תכנון ירושה, ניהול תזרים מזומנים ועוד. כל אלה יעזרו לצבירת ההון המשפחתי לאורך שנים, תוך בקרה מוחלטת על הנעשה בכספי המשפחה.

תהליך מותאם אישית

תהליך תכנון פיננסי הוא אישי, משתנה מאדם לאדם וממשפחה למשפחה ותפקידו להכין את משק הבית לכל תרחיש אפשרי, במיוחד לפני הפרישה לפנסיה. באם התהליך יחל מוקדם, ויכלול בחינה עמוקה של כל ההוצאות העתידיות אל מול ההכנסות, תוכל המשפחה לחסוך בדרך הטובה ביותר לפני מצב הפרישה בו מקורות המימון המשפחתיים ירדו בצורה דרסטית.

אם אתם רוצים הווה רגוע ועתיד מחייך, צרו קשר לפגישת היכרות ללא התחייבות.

מה צופן לך העתיד? לחצו כאן לאבחון אישי